نجفی در مصاحبه با خبرگزاری فارس :کمتر از 5 درصد افراد تمایل به خرید الکترونیکی د

منبع خبرگزاری فارس

نجفی در مصاحبه با خبرگزاری فارس :کمتر از 5 درصد افراد تمایل به خرید الکترونیکی دارند

 با وجود توسعه فضاهای سایبری؛
کمتر از 5 درصد افراد تمایل به خرید الکترونیکی دارند

خبرگزاری فارس: رئیس نظام صنفی رایانه‌ای خراسان رضوی گفت: با وجود توسعه فضاهای سایبری در کشور، کمتر از پنج درصد افراد راغب به خرید الکترونیکی هستند.‌


عیسی نجفی در حاشیه نمایشگاه کامپیوتر مشهد‌ امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد با اشاره به روند رو به توسعه فضاهای سایبری در کشور ‌اظهار داشت: در حال حاضر تجارت الکترونیک یکی از ارکان اساسی در نظام اجتماعی کنونی در راستای تسریع در روند مبالات تجاری است که در حال حاضر در کشور با وجود توسعه این شبکه‌ها هنوز افراد تمایلی به خریدهای الکترونیکی ندارند.

*اعتماد‌سازی لازمه توسعه تجارت الکترونیک در کشور است
رئیس نظام صنفی رایانه‌ای خراسان رضوی‌ فراهم شدن زیر ساخت‌ها برای افزایش اعتماد عمومی را از ضروریات لازم به منظور تحقق این امر دانست و گفت: در حال حاضر زیر ساخت‌های موجود در تجارت الکترونیک به صورت کامل فراهم نشده است و در این میان تا زمانی که این اعتمادسازی فراهم نشود، امکان توسعه تجارت الکترونیک در کشور وجود ندارد.
وی افزود: فرهنگ‌سازی، توسعه زیرساخت‌ها و نیز افزایش حمایت‌های قانونی می‌تواند نقش بسزایی در روند رو به توسعه استفاده از فضاهای سایبری در انجام کار و به ویژه خریدهای اینترنتی داشته باشد.

*طولانی بودن روند بازگشت سرمایه در صورت انصراف خریدار
نجفی با اشاره به مشکلات موجود در ارتباط با خریدهای اینترنتی اظهار داشت: از جمله مشکلاتی که برای توسعه خریدهای اینترنتی وجود دارد، روند طولانی بازگشت سرمایه در صورت انصراف خریدار است، به گونه‌ای که در حال حاضر و با وجود طولانی بودن زمان بازگشت سرمایه در صورت انصراف خریدار، این زمان به حدی طولانی است که می‌توان گفت که بازگشت سرمایه غیر ممکن می‌شود.
رئیس نظام صنفی رایانه‌ای خراسان رضوی ادامه داد: براین اساس می‌توان به خریدهای اینترنتی بلیت‌های هواپیما اشاره کرد که خریدار موظف است پس از خرید و در مدت کمتر از پنج دقیقه وجه مورد نظر را واریز کند، این در حالی است که در صورت انصراف خریدار، وجه در حدود 35 روز بعد بازگشت داده می‌شود.

*یکپارچه‌سازی لازمه توسعه دولت و تجارت الکترونیک
رئیس نظام صنفی رایانه‌ای خراسان رضوی افزود: به منظور تحقق دولت الکترونیک و نیز افزیش امکان خریدهای الکترونیک باید یکپارچه‌سازی سیستم‌ها و شبکه‌ها در دستور کار قرار گیرد، در حال حاضر دولت الکترونیک در کشور ایجاد شده است اما هنوز تا یکپارچه‌سازی فاصله بسیاری وجود دارد.
وی با اشاره به روند الکترونیکی شدن کشورها در آسیا گفت: روند یکپارچه‌سازی در کشورهایی مانند مالزی و کره جنوبی در مدت 10 سال رخ داد و تمام سازمان‌ها در پشت صحنه به یکدیگر متصل هستند.
انتهای پیام/م20/ک

/ 0 نظر / 21 بازدید