مهندس حکیم جوادی : شبکه ملی اطلاعات در کشور به زودی راه اندازی می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری نمایشگاه های ایران در مشهد ؛ مهندس علی حکیم جوادی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر محسن کاهانی قائم مقام رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در امور فناوری اطلاعات و ارتباطات و مهندس عیسی نجفی رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای خراسان رضوی همزمان با سیزدهمین نمایشگاه بین المللی کامپیوتر، تجارت الکترونیک، اینترنت و ماشین های اداری ایران و چهارمین نمایشگاه بین المللی صنایع مخابرات و تکنولوژی ارتباطات ایراندر محل پایگاه اطلاع رسانی و خبری نمایشگاه های ایران در مشهد حضور یافتند و به سوالات نمایندگان رسانه های عمومی پاسخ دادند.

 

بنابر این گزارش حکیم جوادی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری نمایشگاه های ایران در مشهد به نقش بسیار موثر برگزاری صحیح و با کیفیت اینگونه نمایشگاه ها در تحقق دولت الکترونیک اشاره کرد و اظهار داشت: نمایشگاه محلی برای عرضه جدیدترین خدمات و سرویس ها به شمار می رود اما آنچه باید به طور جدی بدان پرداخته شود این است که نمایشگاه زمانی یک مرجع تخصصی محسوب می شود که از کیفیت و محتوای قابل توجه ای برخوردار باشد .

 

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه افزود: دعوت از شرکت های توانمند و ارائه  محتواهای جدید نقش بسیار موثری در کیفیت برگزاری نمایشگاه دارند زیرا این محتوی است که نیاز بازدید کننده را تامین می کند .

 

وی با اشاره به حضور بیش از 160  شرکت در سیزدهمین دوره نمایشگاه کامپیوتر ایران در مشهد ، تاکید کرد: با توجه به اینکه سالانه 50 عنوان نمایشگاهی در نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار می شود می توان گفت در حوزه فناوری اطلاعات این نمایشگاه از قدرتو کیفیت مناسبی برخوردار است و بر اساس بازدید صورت گرفته از این  نمایشگاه نیز می توان ادعا کرد که نمایشگاه امسال در مقایسه با سال گذشته از کیفیت بیشتری برخوردار بوده است.

 

حکیم جوادی در خصوص وضعیت خراسان رضوی در زمینه فناوری اطلاعات بیان داشت: بخش عمده کار ما در فناوری اطلاعات، فرهنگ سازی، آموزش و آگاه سازی است و خوشبختانه خراسان رضوی در این امر پیشتاز بوده است.

 

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در پاسخ به این سوال که آیا تحریم ها در بازار سخت افزار و نرم افزار ایران تاثیر گذار بوده است ، گفت : با حضور در این نمایشگاه تاثیری از تحریم ها در بازار سخت افزار و نرم افزار ایران نمی بینم ، زیرا بسیاری از نیازهای کشور توسط شرکت های فناور و بخش های تحقیقاتی داخلی تامین می شود و علی رغم اینکه فناوری اطلاعات با تکنولوژی های روز سرو کار دارد، در این حوزه با مشکل مواجه بوده و تا امروز مساله تحریم چندان احساس نشده است.

 

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، در خصوص تاثیر هدفمندی یارانه ها بر روی فناوری اطلاعات اظهار داشت: هدفمندی یارانه ها باید نقش مثبتی بر روی فناوری داشته باشد؛ زیرا یکی از فناوری هایی که می تواند به کشور کمک کند، دورکاری بوده و یکی از فناوری هایی که می تواند این مهم را تحقق بخشد، فناوری اطلاعات است.

 

وی تصریح کرد : با گسترش دورکاری از حجم سفرهای درون شهری کاسته می شود و در نتیجه سوخت کمتری صرف می شود، بنابراین دست اندرکاران این حوزه باید بدانند هدفمند کردن یارانه ها برای ما در بخش فناوری اطلاعات یک فرصت است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری نمایشگاه های ایران ؛ حکیم جوادی همچنین اظهار داشت: در جهت حمایت از بخش خصوصی تصمیم داریم پروژه هایی را به صورت اپراتوری تعریف کنیم  و با توجه به اینکه فناوری اطلاعات حوزه ای وسیع و گسترده است‌ باید با استفاده از توان و حمایت های بخش خصوصی به اهداف خود در این زمینه دست یابیم

 

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت : شاخصه هایی که برای برنامه پنجم توسعه در نظر گرفته شده بسیار سنگین و باید برای دست یافتن به آنها از تمام توان و تلاش خود و بخش خصوصی استفاده کنیم.

 

حکیم جوادی در خصوص شاخصه های فناوری اطلاعات در برنامه پنجم توسعه گفت : در این برنامه 30 درصد از آموزش هایی که در کشور ارائه می شود الکترونیکی است  و طبق بررسی های انجام شده رسیدن به چنین شاخصی که رقم قابل توجهی نیز هست ،کمی سخت است.

 

وی افزود: یکی از تشکل هایی که بخش مهمی را به خود اختصاص داده نظام صنفی رایانه ای است و باید از توان آنها برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنیم و با توجه به اینکه حوزه فناوری اطلاعات گسترده و وسیع است، باید با به کارگیری توان ملی و توان بخش خصوصی به اهداف خود برسیم.

 

جوادی در خصوص برنامه های دیگر دولت برای حمایت از بخش خصوصی گفت: خوشبختانه یکی از موضوعاتی که در حال حاضر قابلیت مطرح شدن دارد اینست که با پیاده سازی و تعریف پروژه های بزرگ ملی، نقش بخش خصوصی را پررنگ تر کرد که بخشی از حمایت های دولت نیز در همین راستا است.

 

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: با پیاده سازی پروژه های عظیم ملی و استفاده از بخش خصوصی، قصد داریم  برای اجرای پروژه های بزرگ ملی بخش خصوصی را در قالب کنسرسیوم به کار بگیریم .

 

وی در ادامه گفت: استفاده از شرکت های فناور در حوزه هایی که کمبود داریم مثل حوزه امنیت فضای سایبر موضوعاتی است که بخش خصوصی می تواند کمک می کند تا به اهداف خود برسیم .

 

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه گفت : شبکه علمی کشور، اطلاعات بین دانشگاه ها را با پهنای باند قابل قبولی در دسترس کاربران قرار می دهد. به طوری که تمام دانشگاه ها در یک فضای مجازی با پهنای باند قابل قبول اطلاعات را در اختیار داشته باشند و  این طرح برای مدارس نیز راه اندازی خواهد شد.

 

جوادی افزود: در مرحله اول 15هزار و 500 مدرسه را هوشمند کرده ایم و به شبکه مدارس متصل شده اند و افزایش این روند در دستور کار قرار دارد و خوشبختانه با  رویکرد بسیار خوبی آموزش و پرورش نسبت به این موضوع، بسیاری از سرویس های خود را الکترونیکی کرده و این روند روز به روز در حال گسترش است .

 

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه بیان داشت: در حال حاضر با راه اندازیData Center   های استانی این شبکه شکل گرفته است .

 

وی در خصوص ضریب نفوذ اینترنت در کشور گفت: در سال های اخیر میزان دسترسی به اینترنت افزایش یافته و ضریب نفوذ روز به روز بیشتر می شود و در حال حاضر 159 هزار پورت دیتا در خراسان وجود دارد که این مساله بیانگر افزایش ضریب نفوذ  و کاربری اینترنت در این استان است.

 

حکیم جوادی با اشاره به ضرورت تامین امنیت در فضای سایبر افزود: یکی از مصوبات کارگروه فاوا ISMS بود که همه دستگاه های اجرایی موظف شدند سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS  ) را پیاده سازی کنند و با این شکل با پیشرفت روزافزون حوزه اطلاعات مخاطرات به حداقل خواهد رسید چراکه ما هم مانند همه کشورها به دنبال تامین امنیت در فضای سایبر هستیم زیرا معتقدیم علاوه بر توسعه به امنیت نیز باید پرداخت.

 

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان یادآور شد : در حال حاضر 14 میلیون کامپیوتر در کشور وجود دارد که این مساله بیانگر ضریب نفوذ کامپیوتر در خانواده ها است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری نمایشگاه های ایران در مشهد ؛ دکتر محسن کاهانی، قائم مقام رییس دانشگاه فردوسی مشهد در امور فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز در این نشست خبری با اشاره به توانمندی های علمی و دانشگاهی خراسان رضوی و کشور در حوزه ICT  اظهار داشت: در حال حاضر صنعت کامپیوتر در زمینه نیروی انسانی با مشکل مواجه نیست.

 

وی افزود: اگرچه تحصیلات تکمیلی، پایه ای را فراهم می کند تا دانشجویان روی آن فناوری ها را بسازند و خوشبختانه ما در این قسمت ها نه تنها مشکلی نداریم بلکه می توان گفت برنامه درسی دانشجویان ایرانی خیلی از دنیا عقب نیست، اما در عین حال باید بیشتر به دوره های تکمیلی توجه شود.

 

کاهانی همچنین با اشاره به میزان استقبال مردم از خدمات اینترنتی دستگاه های مختلف تصریح کرد: علی رغم راه اندازی و پیشرفت فناوری های برتر متاسفانه فقط 10 درصد مردم برای پرداخت قبوض خود از اینترنت استفاده می کنند.

 

  مهندس علی حکیم جوادی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در خصوص تعامل این وزارت با دانشگاه ها اظهار داشت:  خوشبختانه در حال حاضر تعامل خوبی با دانشگاه ها صورت گرفته و 4 تفاهم نامه با دانشگاه های مطرح کشور منعقد شده که بخشی از آن هم عملی شده است.

 

 وی ادامه داد: این آمادگی را داریم که به زودی در برخی از حوزه ها با دانشگاه فردوسی مشهد نیز وارد مذاکره شویم.

 

عیسی نجفی رئیس نظام صنفی رایانه‌ای خراسان رضوی از دیگر مهمانان خبرنگاران در محل پایگاه اطلاع رسانی و خبری نمایشگاه  های ایران در مشهد بود که با اشاره به وجود فضای سایبری در کشور  اظهار داشت: علی رغم فراهم بودن بستر های لازم، کمتر از پنج درصد افراد راغب به خرید الکترونیکی هستند.

 

وی افزود: در حال حاضر تجارت الکترونیک یکی از ارکان اساسی در نظام اجتماعی است که در روند تسریع مبادلات تجاری نقش بسزایی دارد ، اما متاسفانه در ایران با وجود توسعه این شبکه‌ها هنوز افراد تمایلی به خریدهای الکترونیکی ندارند.

 

 رئیس نظام صنفی رایانه‌ای خراسان رضوی‌ فراهم شدن زیر ساخت‌ها برای افزایش اعتماد عمومی را از الزامات تحقق این امر دانست و گفت: در حال حاضر زیر ساخت‌های موجود در تجارت الکترونیک به صورت کامل فراهم نشده و در این میان تا زمانی که این اعتمادسازی صورت نگیرد، امکان توسعه تجارت الکترونیک در کشور وجود نخواهد داشت.

 

نجفی افزود: فرهنگ‌سازی، توسعه زیرساخت‌ها و نیز افزایش حمایت‌های قانونی می‌تواند نقش بسزایی در روند رو به توسعه استفاده از فضاهای سایبری در انجام کار و به ویژه خریدهای اینترنتی داشته باشد.

 

وی با اشاره به مشکلات موجود در ارتباط با خریدهای اینترنتی اظهار داشت: از جمله مشکلاتی که برای توسعه خریدهای اینترنتی وجود دارد، روند طولانی بازگشت سرمایه در صورت انصراف خریدار است، به گونه‌ای که در حال حاضر و با وجود طولانی بودن زمان بازگشت سرمایه در صورت انصراف خریدار، این زمان به حدی طولانی است که می‌توان گفت که بازگشت سرمایه غیر ممکن می‌شود.

 

رئیس نظام صنفی رایانه‌ای خراسان رضوی ادامه داد: به عنوان مثال در خریدهای اینترنتی بلیت‌های هواپیما خریدار موظف است پس از خرید و در مدت کمتر از پنج دقیقه وجه مورد نظر را واریز کند، این در حالی است که در صورت انصراف خریدار، وجه در حدود 35 روز بعد بازگشت داده می‌شود.

 

نجفی افزود: به منظور تحقق دولت الکترونیک و نیز افزیش امکان خریدهای الکترونیک باید یک پارچه‌سازی سیستم‌ها و شبکه‌ها در دستور کار قرار گیرد، در حال حاضر دولت الکترونیک در کشور ایجاد شده است اما هنوز تا یکپارچه‌سازی فاصله بسیاری وجود دارد.

 

وی ‌با اشاره به روند الکترونیکی شدن کشورها در آسیا گفت: روند یکپارچه‌سازی در کشورهایی مانند مالزی و کره جنوبی در مدت 10 سال رخ داد و تمام سازمان‌ها در پشت صحنه به یکدیگر متصل هستند.

/ 0 نظر / 17 بازدید